Možnosti liečby migrény

Vyšetrenia

Mylné teórie o migréne neraz spôsobujú, že pacientovi sa nedostane náležité a efektívne liečenie či pozornosť. Migréna teda zostáva neliečená. Neliečená migréna nielenže postupne znižuje kvalitu života človeka, ale môže byť aj nebezpečná. Môže viesť k cievnej mozgovej príhode, životu nebezpečným infekciám zubov, aneuryzme, kóme alebo dokonca k smrti.

Ako dnes vieme liečiť migrénu?

Migréna sa lieči liekmi zo skupiny triptanov a v prípade zvýšenej frekvencie bolestí hlavy antiepileptikami a antidepresívami. Upozorňujeme, že liečba bolestí hlavy môže byť „behom na dlhé trate“. Nie vždy a každému pacientovi lekár vie správne diagnostikovať migénu a nie vždy pacientovi "zaberajú" predpísané lieky.

Komplecná diagnostika zahŕňa:

Anamnézu

Odborník sa bude zaujímať o to, aké choroby ste prekonali, či sa v rodine vyskytla migréna. Opýta sa vás aj na práve užívané lieky, žien predovšetkým na ženskú hormonálnu antikoncepciu. Do zdravotnej dokumentácie si zaznamená aj to, či fajčíte, pijete kávu a alkohol.

Klinické vyšetrenia

Neurológ vás vyšetrí v ľahu aj v stoji, zameria sa na kontrolu hlavových nervov, motoriky, citlivosti a pohybového aparátu. Zhodnotí aj chôdzu, postoj, posvieti vám do očí baterkou, aby zistil, ako reagujú zrenice. Podstúpite aj klasické vyšetrenie pomocou neurologického kladivka, ktorým vám jemne udrie po kolennom či lakťovom kĺbe.

CT

Počítačovú tomografiu absolvujete v prípade, že je neurologický nález v norme, ale bolesti sú napriek liečbe veľmi časté a intenzívne.

EEG

Je to bezbolestná vyšetrovacia metóda, ktorá zaznamenáva elektrickú aktivitu z povrchu mozgu. Na hlavu vám počas EEG vyšetrenia nasadia špeciálnu čapicu s otvormi, do ktorých sa vkladajú elektródy. Činnosť mozgu sa znázorňuje v tvare vĺn. Hodnotí sa ich výška, trvanie a frekvencia. Pri migréne sú tieto vlny zmenené.

Rtg krčnej chrbtice

Toto vyšetrenie vám urobia vtedy, ak vás okrem hlavy pobolieva a tuhne vám šija. Odporúčame aj pravidelné masáže a domácu aplikáciu suchého tepla buď klasickým fénom, soluxom, alebo pomocou elektrického vankúša. Napätie a bolestivosť svalstva vynikajúco zmierňujú aj rôzne hrejivé náplasti alebo gély. Ak sa svalstvo uvoľní, bolesti a migrény by mali ustúpiť. Často sa však vrátia. Stuhnuté svalstvo na krku trápi mnohých ľudí v dôsledku stresu či sedavého zamestnania.

Očné vyšetrenie

Ak trpíte bolesťami hlavy, pravdepodobne vás neminie ani prehliadka u očného lekára. Skontroluje vám zrakovú ostrosť, pod časté bolenie hlavy sa neraz podpisuje aj fakt, že potrebujete dioptrie. Vyšetria vám aj očné pozadie. Pred prehliadkou vám do oka aplikujú prípravok, ktorého pôsobením sa očná zrenica rozšíri a je možné pozorovať, v akom stave je výstup očného nervu a okolité cievy. Odmerajú vám aj vnútroočný tlak. Keď je zvýšený, podpisuje sa na bolestiach hlavy. Čo je ešte horšie, môže spôsobiť nebezpečný zelený zákal.

Liečba

Úspešná terapia často roky trvajúcej migrény sa nedá dosiahnuť v krátkom čase. Niekedy stačí cielená zmena životného štýlu, špecifická liečba depresívnych stavov, prípadne homeopatia, psychoterapia alebo fyzioterapia. Prvým následkom spustenia migrény je zníženie prekrvenia určitej časti mozgu pod kritickú hladinu, čo spôsobuje vznik príznakov aury. Znížené prekrvenie mozgu vyvolá rozšírenie ciev, ktoré privádza krv do mozgu. Súčasne s tým sa uvoľní veľa látok, ktoré začnú pôsobiť na najrôznejších miestach v ľudskom tele. Výsledkom je ďalšie rozšírenie ciev a vznik zápalu. Všetko dokopy má za následok jediné – bolesť hlavy, ktorú nazývame migréna.

 

Symptomatická liečba

Symptomatická liečba migrény

Hlavnou zásadou tiejto liečby pre účinné ovplyvnenie ataku je, aby ste si medikament podali včas, v dostatočnej dávke a v správnej aplikačnej forme. Pacienti užívajú nesteroidné protizápalové lieky ktoré sú úspešné najmä vo vyšších dávkach. Tieto preparáty stabilizujú proteiny, inhibujú tvorbu pro-staglandínov a blokujú vznik neurogénneho zápalu.

Profylaktická liečba

Profylaktická liečba migrény

Je zatiaľ málo úspešná, a preto predstavuje terapeutický problém. Ideálny preparát by mal kompletne odstrániť migrenózne záchvaty a ich príznaky. V súčasnosti dostupné lieky plnia túto úlohu zhruba na 50 %.

Ďalšie možnosti ako eliminovať výskyt migény

Psychoterapia

Využíva sa najmä vtedy, aktrpíte rezistentnými formami migrény. Pri Vašej liečbe je dôležitých mnoho aspektov, ktoré vedia ochorenie ovplyvniť: stres, depresia, menštruácia, požitie alkoholu, fajčenie, nedostatok spánku a pod. Niekedy stačí cielená zmena životného štýlu, špecifická liečba depresívnych stavov, poprípade homeopatia, psychoterapia alebo fyzioterapia.

Všeobecné zásady, ktoré môžu pomôcť predchádzať migréne

  • studené obklady,ktoré zmierňujú bolesť;
  • utiahnutie sa do tmavej miestnosti pre vylúčenie vzruchov;
  • spánok;
  • ovplyvnenie spúšťacích faktorov;
  • pravidelný rytmus spánku a bdenia;
  • natrénovanie metódy prekonávania stresu.
  • kontrola svalového napätia

Denník Migrenika

Ak neviete či trpíte migrénou, alebo len bolesťou hlavy, odporúčame vám vypĺňať si Denník migrenika a následne konzultovať údaje v denníku s vašim lekárom. Denník migrenika spolu s popisom, ako ho správne vypĺňať si môžete stiahnuť aj tu: